چگونه یک مدرسه خوب برای فرزندمان انتخاب کنیم؟

ساخت وبلاگ
چکیده : چگونه یک مدرسه خوب برای فرزندمان انتخاب کنیم؟ یکی از دغدغه های مهم والدینی که فرزند ۶ ساله دارند... با عنوان : چگونه یک مدرسه خوب برای فرزندمان انتخاب کنیم؟ بخوانید :
یکی از دغدغه های مهم والدینی که فرزند ۶ ساله دارند، انتخاب یک دبستان خوب است.

از نظر خانواده ای دیگر؛ فاصله بعیدی با مدرسه خوب داشته باشد. همچنین بایستی به همخوانی روحیات و خصوصیات کودک با مدرسه نیز توجه شود. مثلا نباید انتظار داشت بچه ای که از ابتدا بسیار آزادانه و منطقی تربیت شده و تحت سختگیری بی مورد نبوده ، ناگهان در کلاس اول ابتدایی بتواند با مقررات خشک و سر باز خانه ای خود را هماهنگ کند و به اطاعت بی چون و چرا از قوانین بپردازد. چنانچه فرزند خود را در چنین موقعت شوکه کننده ای قرار دهید باید تبعات بی علاقگی و انزجار او از درس و مدرسه حتی بی اشتیاقی او به کتاب و دفتر یا خواندن و نوشتن را پذیرا شوید.

پس اولین نکته این است که مشخص کنید معیار های شما برای یک مدرسه خوب چیست و فرزند شما چه خصوصیاتی دارد و بعد بررسی کنید که آیا آن مدرسه با معیار های شما همخوانی دارد یا خیر. طبیعتا این مسئله از تبلیغاتی که حول و حوش برخی مدارس می شود بسیار مهم تر و و نقش آن برای آینده فرزند شما پر رنگ تر خواهد بود. متاسفانه گاهی چشم و هم چشمی ها و تبلیغات گمراه کننده ، آینده تحصیلی و سلامت روانی کودکان را به خطر می اندازد. برخی از معیار های مطرح برای مدرسه خوب عبارتند از:

 1. آموزش خوب و کادر علمی قوی

 2. رفتار مناسب معلمین و کادر مدرسه

 3. ساعات کاری مناسب با برنامه والدین

 4. محیط شاد و توام با احترام

 5. دیسیپلین و انضباط در حد مناسب سن کودکان

 6. توجه به امنیت کودکان در حیاط، راه پله و هنگام استفاده از سرویس

 7. مذهبی بودن مدرسه

 8. دولتی یا غیر انتفاعی بودن مدرسه و هزینه آن

 9. ساختمان مناسب و داشتن کلاسهای با نور، تهویه و میز و صندلی مناسب

 10. نظافت بخصوص در آب خوری و دستشویی ها

 11. زیبایی حیاط ، امکانات تفریحی ؛ امکانات آزمایشگاه و سمعی و بصری

 12. مشارکت کودکان در برنامه های جنبی مدرسه

 13. وجود مشاور با تجربه و متبحر در مدرسه

 14. داشتن وب سایت ، مجله ، روزنامه دیورای و ...

برای انتخاب دبستان باید از چند ماه قبل شروع به شناسایی مدارس اطراف منزل و محله خود کنید. مدارس غیر انتفاعی معمولا از اوائل اردیبهشت شروع به ثبت نام می کنند و مدارس دولتی قدری دیر تر. در این تاریخ شما باید چند مدرسه را قبلا انتخاب کرده باشید. اغلب مدارس امتحان ورودی دارند که روش آماده سازی کودکان را در نوشته ای دیگر خواهیم گفت.

برای شناسایی مدارس بهتراست- ابتدا چشم ها را بشویید یعنی خیلی به تبلیغات توجه نکنید - و زمان خروج بچه ها کنار درب مدرسه بایستید و با دقت به بچه ها توجه کنید. آیا بچه هامودب هستند یا خدای ناکرده کلمات نامناسبی بکار می برند؟ آیا بچه ها شاد هستند؟ آیا حالت رهایی از زندان را دارند و یا حالت شادی کودکانه دارند؟ آیا بخصوص بچه های کلاس اول با نارحتی و گریه از مدرسه بیرون می آیند؟ آیا در سوار و پیاده شدن بچه ها به سرویس به قدر کافی دقت می شود؟ به وجود ترس ، خستگی و تنش در بچه ها دقت کنید. به کلیه رفتارهای اولیای مدرسه نیز دقت نمایید. در کنار این مشاهدات از چند نفر از والدین در مورد ویژگی های مدرسه سوال کنید و آن را با معیار های خودتان مقایسه نمایید. اگر ادر مورد مسئله خاصی نگرانی دارید از آن ها سوال کرده و نحوه مواجهه اولیای مدرسه را جویا شوید. یکی از سوال های مهم میزان و روش ارائه تکلیف است و عملا تا چه حد والدین در گیر برنامه های درسی بچه ها هستند یعنی اینکه آیا باید وقت زیادی را شما برای انجام پروژه و غیره صرف کنید یا اینکه بچه ها مستقل بار می آیند

به نظر نگارنده در پایه اول ابتدایی نقش شخص معلم بسیار پر رنگ است. معلم کلاس اول باید بتواند کودک را در گذر از دوران مهد کودک و پیش دبستانی به سمت دوره دبستان و ابتدایی همراهی کند و بتواند انگیزه بچه را برای یادگیری و انجام تکالیف تقویت کند. این مسئله بیش از آنچه تصور کنید در آینده تحصیلی کودک موثر است. در کلاس اول دبستان، طبعا علاقمندی به درس و تحصیل بسیار بیش تر از فشار برای یادگیری لغات عربی مهجور مهم است و متاسفانه دیده می شود که در برخی مدارس پایتخت رویکرد متفاوتی وجود دارد. شما می توانید برای اطمینان قبل از ثبت نام ملاقاتی با معلم کلاس اول داشته باشید و وجود خصوصیات فوق را در رفتار ایشان جویا شوید.

امید است نوشته فوق کمک ناچیزی به مادران فداکار و پدران دلسوز این سرزمین و فرزندان عزیزمان کرده باشد.

برچسب ها: مدرسه ، فرزند ، مدرسه خوب ،

...
نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : شنبه 12 فروردين 1396 ساعت: 18:32